kwiecień 2018

Czas rozpoczęcia: 12:00
Miejsce: Collegium Maius, ul. Jagiellońska 15
Organizator: Wydział Prawa i Administracji UJ

Serdecznie zapraszamy całą społeczność naszego Wydziału na uroczystość nadania doktoratu honoris causa prof. Jacquesowi Leroy – profesorowi prawa na Uniwersytecie w Orleanie.

Profesor Jacques Leroy jest ogromnie zaangażowany w rozwój współpracy polsko-francuskiej na naszym Wydziale. Od 2006 roku kieruje on Szkołą Prawa Francuskiego na UJ i odpowiada za program Master z francuskiego i międzynarodowego prawa gospodarczego. Dzięki jego pracy obydwa programy działają i cieszą się popularnością pomimo kryzysu zainteresowania analogicznymi dyplomami na innych polskich uczelniach. Ponadto prof. Leroy działa z dużym zaangażowaniem na rzecz popularyzacji Szkoły także poprzez inicjatywy o charakterze naukowym. W 2008 r. wraz z prof. Krzysztofem Wojtyczkiem zorganizował konferencję poświęconą 50-leciu obowiązywania Konstytucji Republiki Francuskiej, która zgromadziła wielu przedstawicieli nauki francuskiej i polskiej. Również z jego inicjatywy, w 2010 roku, odbyły się pierwsze Polsko-Francuskie Dni Prawnicze poświęcone zagadnieniu wzajemnego wpływu systemów prawnych, których piąta już edycja będzie miała miejsce w tym roku.

Profesor Leroy jest autorem dwóch ważnych la francuskiej karnistyki podręczników : „Droit pénal général”, którego piąte wydanie ukazało się w 2014 r. oraz „Procédure pénale”, którego czwarte wydanie ukazało się w 2015 r., oba nakładem wydawnictwa LGDJ. Wspomniane podręczniki są wykorzystywane do nauki prawa karnego na wielu uniwersytetach francuskich i frankofońskich na świecie.

Prof. Leroy jest znanym i cenionym wykładowcą; był często zapraszany z odczytami gościnnymi na Uniwersytecie Saint Louis w Stanach Zjednoczonych, na Uniwersytecie w Bueons Aires i na Uniwersytecie w Bukareszcie. Głosił także referaty w ramach prac francusko-greckiej grupy komparatystyki prawniczej.
Na macierzystym Uniwersytecie w Orleanie, Jacques Leroy pełnił szereg funkcji związanych z zarządzaniem edukacją wyższą. W latach 1996-2001, był Dyrektorem Departamentu Prawa (Département de droit) w ramach Wydziału Prawa, Ekonomii i Zarządzania (Faculté de droit, économie et de gestion) na Uniwersytecie w Orleanie, a w latach 2001-2006 pełnił obowiązki dziekana tegoż wydziału. Od 2012 kieruje największym pod względem ilości zatrudnionych na Uniwersytecie w Orleanie pracowników naukowych Centre Juridique Pothier. Za swój wkład w rozwój nauki francuskiej nagrodzony został Oficerem orderu Palm Akademickich.